اطلاعات کامل در مورد فواید کرم های آرایشی و بهداشتی

اطلاعات کامل در مورد فواید کرم های آرایشی و بهداشتی

به گزارش فرامدل از محمد موسى عرب کارشناس علوم بهداشتى دانشگاه تهران و معاون مدیرکل نظارت بر مواد غذایى و بهداشتى، درباره کرم های آرایشی و بهداشتى حاوى هیدروکینون گفت:

این مدل کرم ها براى از بین بردن و کاهش لک هاى پوستى استفاده می شوند و مقدار مصرف آن ها در کرم هاى آرایشى و بهداشتى حداکثر ۲ درصد است و تنها زمانى مى توانند مفید باشند و تاثیرات عمیقى بر جاى بگذارند که برای زمانی طولانی استفاده شوند. در صورت قطع مصرف، لک هاى پوستى دوباره ظاهر پیدا مى کنند که چندان خوشایند افراد نیست.

 

 

این نوع کرم ها حتما به رنگ سفید باید باشند و حاوى مواد رنگى نباشند، چون هیدروکینون داخل کرم ها، بعداز ۶ الى یک سال به صورت اکسید درآمده و قهوه اى رنگ مى شوند که نشان دهنده غیرقابل مصرف بوده و خاصیت خود را از دست داده است. به تازگی مواد سفیدکننده ضدلک ها از جلبک ها، خزه ها و سایر گیاهان دریایى استخراج و تولید مى شوند که ضمن داشتن خاصیت سفیدکنندگى و ضدلکی، اثرات مضری روى پوست نداشته و مصرف آنها توصیه مى شود. خانواده ها هنگام استفاده از کرم باید موراد زیر را رعایت کنند:

  • کرم دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى باشد.
  • به تاریخ انقضا و تاریخ تولید حک شده روى انواع کرم توجه نمایند.
  • ظاهر کرم را بررسی کنند تا تغییر رنگ و بو نداشته باشد و آب و روغن آن از هم جدا نشده باشد و بوى دلپذیرى داشته باشد.

کرم هاى روشن کننده ی حاوى هیدروکینون که به عنوان داروى ضدلک مورد استفاده قرار مى گیرند، در درازمدت باعث افزایش تحریکات پوستى مى شوند و هر اندازه که درصد هیدروکینون موجود در این نوع کرم ها بیشتر باشد، شانس ابتلا به تحریکات پوستى زیاد می شود؛ به عنوان نمونه هیدروکینون ۱۰ درصد، شدیداً پوست را تحریک کرده و باعث خارش و قرمزى پوست مى شود. تأثیر کرم هاى ضدلک در افراد متفاوت است و بستگى به نوع ضایعه دارد. در بعضى از افراد مصرف این نوع کرم ها موثر است و در برخى دیگر تغییراتى را به وجود نمى آورد. بعضى از پزشکان، هیدروکینون را به عنوان درمان توصیه نمى کنند، چرا که در درازمدت (بعد از ۶ ماه) باعث ایجاد لک هاى دایمى در پوست مى شود. افراد بهتر است براى پیشگیرى از تحریکات پوستى شدید، از سفیدکننده هاى حاوى هیدروکینون ۴ درصد استفاده کنند. همچنین براى از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه هاى پوستى نیز مى توانند از غلظت هاى کمتر از ۲ درصد استفاده نمایند.

افراد باید بدانند در صورتى که پس از ۶ ماه استفاده از این کرم ها، بهبودى در وضعیت پوست آن ها حاصل نشد، مصرف آن را قطع کنند، چرا که به عقیده برخى پزشکان ممکن است لک هاى دائمى روى پوست آن ها ایجاد شود، همچنین به دلیل عوارض پوستى، زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این کرم ها پرهیز کنند.

کرم هاى ضدچین و چروک نیز به طور کامل مشکلات مذکور را از بین نمى برند و حداقل برای مدت زمان طولانى باید استفاده شوند. بهتر است افراد از دوران کودکى از نور شدید آفتاب به شدت پرهیز نمایند و در صورت لزوم از عینک هاى آفتابى و کلاه استفاده نمایند تا دچار عوارض پوستى نشوند.

هم چنین به گزارش فرامدل به نقل از دکتر معصومه هدایت متخصص پوست و مو: کرم هاى مرطوب کننده نیز راهى براى پیشگیرى از پیرى زودرس پوست محسوب مى شوند، زیرا استفاده از آنها علاوه بر تأمین و نگهدارى آب پوست و ممانعت از تبخیر آب در لایه هاى سطحى پوست، از پیرى زودرس پوست نیز پیشگیرى کرده و شادابى و طراوت پوست را موجب مى شود. به دلیل اینکه پوست در اثر عوامل خارجى مانند نور آفتاب ، سرما، گرما، تغذیه نامناسب، شست و شوى زیاد با مواد تمیز کننده و همچنین گذشت زمان و افزایش سن، رطوبت و چربى خود را از دست می دهد و دچار خشکى و پیرى مى شود، از این رو مرطوب نگه داشتن پوست از عارضه پیرى آن پیشگیرى می کند یا آن را به تأخیر مى اندازد. همچنین خشکى پوست مى تواند باعث عوارضى نظیر زبرى، پوسته پوسته شدن، خارش، ترک خوردگى و کاهش انعطاف پذیرى پوست شود.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

اطلاعات کامل در مورد فواید کرم های آرایشی و بهداشتی
رای دادن به این مطلب
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


web statistics