عوامل جلوگیری از خشکی پوست در سرما(9 راه حل)

عوامل جلوگیری از خشکی پوست در سرما

در فصل های پاییز و زمستان استفاده از وسایل گرما‏یشی در خانه، محل کار و هوای سرد بیرون و غیره باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‏ شود. برای این که پوست تان در طی فصلهای سرد سال سالم و طبیعی باقی بماند باید یک برنامه مراقبت از پوست را در نظر بگیرید که شامل استفاده از مواد تمیز کننده‏ ی ملایم و مرطوب کننده‏ ها باشد. مواد تمیز کننده، لایه‏ بردار و مرطوب کننده سه راه اصلی برای مرطوب و درخشان نگه داشتن پوست در هوای سرد است. 9 را مفید برای جلوگیری از خشکی پوست برای شما آماده شده است. با فرامدل همراه شوید.

پوست خود را مرطوب نگه دارید و از مواد و انجام کارهایی که باعث داشتن پوستی خشک می شوند، پرهیز کنید:

1- زیاد آب بنوشید. نگه داشتن رطوبت و تغذیه مناسب محیط داخلی بدن، اولین روش جلوگیری از

خشکی پوست

در هوای سرد است. پس آب و مایعات زیادی بنوشید و از مصرف زیاد قهوه و کولا (مواد حاوی کافئین) جدا پرهیز کنید. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز توصیه می‏شود.

2- بدن خود را حتما با کیسه حمام بشویید آن هم یک بار در هفته، این عمل باعث می‏ شود سلولهای مرده پوست از بین رفته و پوست تان نرم و تمیز و شاداب بشود. شما می‏ توانید در زمان کیسه کشیدن، یک کم هم سفیداب بروی آن بمالید تا سطح تماس بین کیسه و پوست شما خشک شده و پوست بهتر پاک شود. نخست کیسه را با آب خیس کنید و سپس، تمام بدن خود، به جز صورت را کیسه کنید. می‏ توانید مقداری سفیداب به کف دست‏ های خود زده و با آن صورت خود را بشویید. دقت کنید که خیلی محکم و سفت کیسه نکشید، چون پوست تان را خراشیده و زخم می‏ کند.

3- به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید. شستن پوست با آب داغ و صابون باعث از میان رفتن چربی طبیعی آن می‏ شود و پوست را خشک می‏ کند. پس موقع حمام کردن یا شست‏شوی دست و صورت از آب ولرم استفاده کنید. همچنین مدت زمان حمام کردن شما، کوتاه باشد، مخصوصا در فصل زمستان.

4- از صابون ‏های شیمیایی قوی استفاده نکنید، سعی کنید نوع صابون شما ملایم باشد و  مثل صابون‏ هایی که دارای روغن و عصاره گیاهی سالم هستند. لازم نیست در هر سری حمام کردن (اگر زمان بین حمام کردن‏ ها کم باشد) تمامی بدن را با صابون بشویید، می‏ توانید قسمت‏ هایی را که خیلی عرق می‏ کنند و کثیف می‏ شوند با صابون بشویید. این قسمت‏ ها شامل زیر بغل، کشاله‏ ران، دست‏ها و پاهای می شود.

5- بعد از حمام کردن و یا شستن دست و صورت، با نرم‏ کننده‏ ی مناسب پوست خود را مرطوب کنید. آلوئه‏ورا، روغن نارگیل و روغن کنجد دارای تاثیرات نرم‏ کننده گی فوق‏ العاده هستند. شما می‏ توانید شب‏ ها از کرم و روزها از لوسیون استفاده کنید.

6- به دست‏های تان، نرم‏ کننده بزنید و قبل از بیرون رفتن از منزل، دستکش بپوشید. شب‏ ها نرم‏ کننده را به پاهای تان بزنید و قبل از رفتن به رختخواب جوراب ببوشید تا پاهای تان صبح روز بعد احساس تازگی و نرمی  بکنند.

7- لب‏ های خود را نیز چرب کنید. پوست لب‏ ها خیلی کمتر از سایر قسمت‏ های بدن، رطوبت را در خودش نگه می‏دارد. برای حفظ رطوبت و نرمی لب‏ ها از کرم مخصوص لب‏ استفاده کنید. اگر لب‏ های شما خیلی خشک می شود از کرم دارویی مخصوص لب تحت نظر پزشک استفاده کنید که دارای مقدار زیادی مواد نرم‏ کننده باشد. وازلین طبی هم نرم‏ کننده‏ ی خوبی است. همچنین رژهای ویتامینه هم بد نیست.

8- شست و شوی زیاد صورت با آب و صابون، پوست را خشک می‏ نماید پس تنها یک بار در روز می‏ توانید صورت‏ تان را با صابون بشویید. هر شب با کرم مخصوص تمیز کننده آلودگی‏ های صورت خود را برطرف کنید (شیرپاک کن) و سپس به آن نرم‏ کننده بزنید. صبح روز بعد صورت خود را تنها با آب ولرم (بدون صابون) بشویید. این کار از بین رفتن چربی پوست مخصوصا در فصل سرما جلوگیری می‏ کند.

9 – برای حفظ تازگی و شادابی پوست در کل روز، می‏ توانید کمی گلاب به پوست خود زده. گلاب ماده‏ ی مفیدی برای نگه داری سلامتی پوست است، ولی بهتر است در مصرف آن زیاده‏ روی نکنید و به مقدار متناسب از آن استفاده کنید. در زمان خرید نرم‏ کننده به خاطر داشته باشید که کرم‏ های قوی و سنگین (خیلی چرب) بهتر است در شب استفاده شوند و لوسیون‏ هایی که حاوی ضد آفتاب هستند برای استفاده در روز مناسب ترند. از مصرف مواد سفت کننده (جمع کننده) پوست (toners) در طی فصول سرد سال جدا خودداری کنید، چون این مواد باعث از بین رفتن چربی پوست و تشدید خشکی آن می‏ شوند.

source

عوامل جلوگیری از خشکی پوست در سرما(9 راه حل)
1 (20%) 1 vote
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


web statistics