ریزش مو بعد از زایمان علل و درمان آن

ریزش مو بعد از زایمان علل و درمان آن

ریزش غیرطبیعی موها علل زیادی دارد. اشخاصی که بعد از شانه کردن و برس زدن ریزش موی زیادی داشته یا موهای آنان نازک شده باید به متخصص پوست مراجعه کنند تا پزشک ارزیابی کند که آیا بیماری خاصی داشته و ریزش موی آنها قابل درمان است یا خیر. اما ریزش مویی وجود دارد که نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.

ریزش مو بعد از زایمان:

این ریزش مو که نسبتا شایع شده است، ریزش مو بعد از زایمان نامیده می شود. در این شکل ریزش موها موقتی است و بیشتر اوقات تازه مادران را ناراحت و نگران می کند. حرف و حدیث های غیرعلمی زیادی نیز گفته می شود که تاثیرات  نامطلوبی روی این خانم ها می گذارد. البته در این میان بعضی مادربزرگ ها نیز طبق باوری قدیمی خواهند گفت که: “چون فرزندت از این ماه تو را می شناسد، موهایت شروع به ریختن خواهد کرد.”

همه این صحبت ها و یا مواردی که به شما می گویند نباید شیر خودت را به فرزندت بدهی زیرا ضعیف می شوی و موهایت می ریزد، غیرمنطقی است و نباید به آنها اهمیت دهید. به‌طور معمولی ریزش طبیعی موها در دوران بارداری کم می شود و پس از زایمان، موهایی که وارد مرحله استراحت نشده بودند به این مرحله وارد شده و می ریزند.

افزایش ریزش مو که معمولا ۲ تا ۳ ماه پس از زایمان مشخص می شود به این دلیل است که شما هنگام شانه زدن متوجه ریزش حجم زیادی از موهایتان می شوید و این ریزش موی ناشی از زایمان ۱ تا ۶ ماه طول خواهد کشید و معمولا با رشد طبیعی موها جایگزین می‌شود. جالب است بدانید بعد از سقط جنین (خود به خود یا عمدی) نیز چنین ریزش مویی ایجاد می شود. البته این ریزش مو الزاما در همه خانم ها پس از زایمان اتفاق نمی افتد و تمام خانم ها با هر بارداری دچار افزایش ریزش مو نمی شوند. توصیه هایی داریم که می تواند به شما کمک کنند:

  • از دستکاری موها تا حد امکان خودداری نموده و آنها را با یک برس نرم ساخته شده از کرک طبیعی برس بزنید.
  • موها را با ملایمت شامپو کنید و برای خشک کردن آنها را با یک حوله خشک ببندید و از کشیدن یا فشار بیش از حد هنگام خشک کردن با حوله پرهیز کنید.
  • از یک مدل موی طبیعی و راحت که نیاز به بستن و دستکاری زیادی نداشته باشد، استفاده کنید.
  • صبور باشید چون به ندرت ریزش موی شما بیش از ۴ ماه طول می انجامد.
  • به رژیم غذایی خودتان اهمیت فراوان بدهید چون علاوه بر اینکه در دوران شیردهی به سر می برید، باید بدانید رژیم های فاقد پروتئین در ریزش موها نقش دارند. (موها از پروتئین تشکیل شده‌اند). اگر گیاه‌خوار هستید و رژیم فاقد پروتئین دارید، کاهش قطر موها و ریزش آنها را خواهید دید اما این باور که فقر ویتامینی یا کمبود ویتامین به تنهایی باعث ریزش موها می شود غلط است و چنین مساله‌ای ثابت نشده است.

امدیوارم این نکات برای شما مقید واقع شده باشد.نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

ریزش مو بعد از زایمان علل و درمان آن
رای دادن به این مطلب
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


web statistics